Ionia Üniversitesi / Korfu adası – YUNANİSTAN

Yunanistan’ın kuzeybatısında Akdeniz’in bir kolu olan İyon Denizi’nde yer alan Korfu adasında yer alan Ionia Üniversitesi, 1985 yılında açılmıştır. Geçen 20 yıl içinde hızlı bir gelişme gösteren üniversitede pek çok yeni bölüm açılmış; akademik kadro genç ve başarılı akademisyenlerle zenginleştirilmiştir.  Üniversitenin bulunduğu, etrafındaki küçük adacıklarla bereber nüfusu bugün 100 binin üzerinde olan Korfu adası Adriyatik Denizi’nin girişinde İyon Denizi’nin kuzeyine doğru uzanır. Ada, doğal güzellikleri, renkli gelenekleri ve zengin tarihiyle, aynı zamanda önemli bir turizm merkezidir.

The Ionian University

Bask Ülkesi Üniversitesi / Bask Ülkesi – İSPANYA

İspanya’nın kuzeyinde yer alan özerk Bask Ülkesi’nde yer alan üniversite kapılarını ilk kez Bilbao şehrinde 1938 yılında öğrencilere açmıştır. Bölgenin tek devlet üniversitesi olan Universidad del País Vasco; günümüzde Bilbao ve çevresine yayılmış olan Biscay , San Sebastian ve çevresinde yer alan Gipuzkao  ile Vitoria-Gasteiz’de bulunan Álava kampüslerinde faaliyet göstermektedir. Üniversite özerk bölgenin en önemli araştırma merkezi olarak değerlendirilmekte ve çevresindeki endüstriyel kuruluşlarla yoğun işbirliği içinde bulunmaktadır.

University of the Basque Country 

Oviedo Üniversitesi /  Asturias – İSPANYA

İspanya’da, merkezi Asturias özerk bölgesinin başkenti olan Oviedo’da bulunan Universidad de Oviedo, İspanya’nın en köklü üniversitelerinden biridir.  Oviedo, Gijón and Mieres şehirlerinde yer alan 7 kampüse yayılmış bir devlet üniversitesi olan Oviedo Üniversitesi’nde okuyan 25 bin öğrenciye, yaklaşık 2 bin akademisyen eğitim vermektedir. Üniversite’de lisans ve yüksek lisans seviyelerinde çok çeşitli programlar sunulmaktadır.

universidad-de-Oviedo-logo

The Witelon University of Applied Sciences in Legnica / Legnica – POLONYA

Polonya’nın batısında, Çek Cumhuriyeti ve Almanya sınırlarına yakın bir şehir olan Legnica’da bulunan The Witelon University of Applied Sciences in Legnica 1998 yılında kurulmuştur. Kuruluş tarihi itibarı ile yeni bir akademik kurum izlenimi verse de, Legnica şehri, kökleri ortaçağa uzanan çok zengin bir eğitim kültürüne sahiptir. Kendisini  bu zengin tarihsel geleneğin bir devamı olarak tanımlayan The Witelon University of Applied Sciences in Legnica, gelenek ile günümüz dünyasının modern eğitim anlayışını sentezlemekle övünmektedir. Üniversitede çok çeşitli alanlarda eğitm verilmekte, özellikle yabancı diller konusundaki programların zenginliği dikkat çekmektedir.

PL-Witelon-University-of-Applied-Science-in-Legnica

 

ERASMUS+ STAJ OLANAKLARI:

Erasmus+ programı, yurt dışında staj yapmak isteyen öğrencilere de, öğrenim hareketliliğinde olduğu gibi finansal destek  sunmaktadır.  4. Sınıf öğrencileri dışında gerekli koşulları yerine getiren tüm öğrencilerin yararlanabildiği bu olanak, derslerin sona erdiği yaz tatili döneminde yapılacak ve tam 3 aylık bir katılımı gerektiren staj çalışmalarına verilmektedir. Özellikle bölümümüz açısından, öğrenim hareketliliğine göre daha avantajlı yönleri bulunan staj hareketliliğinden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

ERASMUS+ bağlantılı yurtdışı eğitim ve staj hibeleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen okulumuz Avrupa Birliği Araştırma Merkezi internet sitesini ziyaret ediniz.

researchcenter

 

Erasmus Koordinatörü

Öğr. Gör. Ufuk Özbir

ufuk.ozbir@yasar.edu.tr

Tel: 0232 4115115

Mütercim-Tercümanlık Bölümü / Fen Edebiyat Fakültesi